W dzisiejszym poście przybliżę Wam temat zamków błyskawicznych. Można zgubić się we właściwościach obecnie dostępnych zamków. Wiem, że to trudne, ale najważniejsze, by wybrać zamek pod kątem jego zastosowania, a dopiero później kierować się kolorem lub ozdobami :) Poniżej mała rozpiska typów zamków i ich przeznaczenia. W kontynuacji pokażę Wam jak wszyć zamek zwykły stopką podstawową i do zamków. Zapraszam!
Zamki możemy podzielić na zwykłe i kryte. Prawa strona zamka to ta z końcówką. Jeśli przy końcówce są widoczne ząbki to zamek zwykły, jeśli nie widać ząbków to kryty.
Zamki zwykłe można używać praktycznie wszędzie. Nadają się zarówno do poszewek jak i ubrań. Dzielą się na wiele typów i kilka szerokości, przez co można precyzyjnie dobrać zamek pod kątem zastosowania.
Zamki kryte nadają się raczej do lekkiej odzieży i poszewek, ponieważ nie są tak wytrzymałe jak zamki zwykłe. Ich plusem jest wygodne wszywanie w ukryty sposób, bez konieczności tworzenia zakładek maskujących ząbki. Należy jednak delikatnie je otwierać, nie można ciągnąć i szarpać, gdyż nawet pojedyncza nitka może uszkodzić suwak!
Zamki kryte nadają się raczej do lekkiej odzieży i poszewek, ponieważ nie są tak wytrzymałe jak zamki zwykłe. Ich plusem jest wygodne wszywanie w ukryty sposób, bez konieczności tworzenia zakładek maskujących ząbki. Należy jednak delikatnie je otwierać, nie można ciągnąć i szarpać, gdyż nawet pojedyncza nitka może uszkodzić suwak!
Dzisiaj skupię się przede wszystkim na zamkach zwykłych, gdyż ich podział jest bardzo szeroki.
Ze względu na typ ząbków zamki zwykłe dzielimy na spiralne i kostkowe. Kostkowe są bardziej "toporne" i wykorzystuje się je raczej w odzieży grubszej i wierzchniej typu kurtki.
Ze względu na zakończenie mamy zamki rozdzielcze lub zwykłe. Te pierwsze są droższe i używa się ich do kurtek lub bluz. Otwierają się na dole, przez co można je wszyć do kurtki.
Zamek do pościeli można kupić w taśmie - jest to tzw. taśma suwakowa. Aby całość działała należy dokupić końcówki pod odpowiednią szerokość ząbków. Poniżej zamki 3 i 5, z końcówkami. Zamki z taśmy można również wszywać do torebek czy do kieszonek. Nie nadają się raczej jako zamki do odzieży - łatwiej się otwierają niż gotowe zamki oraz nie mają zakończeń i trzeba je dokładnie zabezpieczyć.
STOPKI DO ZAMKÓW
Wszywając zamek zwykły możemy użyć stopki standardowej i zastosować boczne położenie igły. Co prawda, będą widoczne ząbki wraz ze sporą częścią boku taśmy suwakowej, ale przy ozdobnym zamku może to skutkować ciekawym efektem.
Możemy również zastosować stopkę połówkową. Na rynku mamy kilka odmian. Dzięki niej możemy zamek przyszyć bliżej ząbków. W tutorialu pokażę Wam różnicę. Stopka do zamków zwykłych jest zazwyczaj w standardowym wyposażeniu maszyny.
Do zamków krytych mamy specjalne stopki z tunelami. Istnieje kilka modeli, w zależności od grubości zamka - plastikowa do wąskich ząbków, metalowa do szerszych lub modelu posiadanej maszyny. Nie jest to stopka dostępna w standardzie.
Ciekawostka:
- Każdy zamek można skrócić, również rozdzielczy, dlatego lepiej kupić zamek za długi, niż za krótki. Rozdzielczy skracamy na początku, tak, by została oryginalna końcówka na dole.
- Obecne są również końcówki do zamków bez wystającego cypelka, za który normalnie się chwyta zamek. Są to specjalne końcówki do zamków zwykłych, które chcemy wszyć do pościeli.
Mam nadzieję, że przybliżyłam Wam teoretyczną stronę zamków. Już wkrótce ukarze się dalsza część posta, w postaci tutorialu --> tutaj. Do zobaczenia!