Trafiłaś kiedyś na słowo szmizjerka i zastanawiasz się o co chodzi? Już spieszę z wyjaśnieniem, bo uważam, że to idealny element każdej garderoby.
Szmizjerka - czym jest?
To sukienka o kroju koszulowym. Zapinana na guziki, z kołnierzykiem i wiązaniem w talii sprawdzi się przy każdym typie sylwetki. Możesz eksperymentować z długością, rozkloszowaniem dołu lub wykończeniem.
Skąd się wzięła nazwa?
Szmizjerka pochodzi z języka francuskiego. "Chemise" to koszula, czyli początki tej sukienki znajdziemy w klasycznej modzie męskiej. Sukienkę w oryginale określamy jako "chemisier", czyli "koszularkę".
Historia szmizjerki
Wypromowała ją Coco Chanel, która słynęła z wprowadzania elementów męskiej garderoby do mody damskiej. W filmie Coco avant Chanel można to pięknie dostrzec! Film naprawdę godny obejrzenia.
Luźniejszą, bardziej afrykańską formę safari nadał jej Yves Saint Laurent. O tym trendzie również znajdziesz informację w filmie biograficznym o projektancie.
Francuski oszalały na jej punkcie po roli Brigitte Bardot w "I Bóg stworzył kobietę", gdzie pięknie podkreśliła swoje kształty prostym krojem.
 |
https://lamode.info/ |
Dlaczego jest tak lubiana?
Sprawdzi się przy każdym typie sylwetki, nie wychodzi z mody i jest idealna dla każdego wieku. Można wybrać wariant luźny, dopasowany, długi, z modyfikacją rękawa itd.
W zależności od dodatków można wybrać wariant sportowy, casualowy lub elegancki.
Do jej uszycia idealnie sprawdzą się oddychające materiały naturalne. Dobra na każdą porę roku, a przy tym wygodna.
Uniwersalna, wykonana z dobrej jakości materiałów świetnie sprawdzi się w szafie kapsułowej.
Nadaje się świetnie przy karmieniu piersią.
Z czego uszyć?
Szmizjerkę szyje się z reguły z tkanin. Możesz wykorzystać dzianinę, ale wykończenie (kołnierzyk, mankiety) będą dużo trudniejsze, a całość grubsza i mięsista. Szmizjerka straci swoją lekkość.
Do jej uszycia nada się właściwie każde włókno. Bawełna koszulowa i len sprawią, że szmizjerka będzie sztywniejsza. Wiskoza, poliester, jedwab nadadzą jej lekkości i zwiewności. Dobierz włókno w zależności od efektu, jaki chcesz osiągnąć oraz pory roku, na którą planujesz ją nosić.
Nie możesz znaleźć sukienki idealnej?
Uszyj ją :) Nie na zamówienie, a własnoręcznie. Wydaje Ci się, że to sporo roboty? To prawda, ale ubrania, które wychodzą spod naszych rąk dają niesamowitą satysfakcję i pasują idealnie.
Koniec z rozchodzącą się sukienką na linii biustu, za krótkimi rękawami czy włóknem poliestrowym kiepskiej jakości. Może wybrać idealny materiał, krój, długość i wykończenie. Zainteresowana? Zapisz na 3h warsztaty z szycia i rozpocznij kompletowanie garderoby idealnej.
Po szczegóły zapraszam Cię tutaj.
Nie zwlekaj, wykorzystaj możliwości i skorzystaj już dzisiaj. Do zobaczenia :)